Word lid
Defensie is de afgelopen jaren onverstoorbaar doorgegaan met het uitrollen van ‘sourcing’. De bonden vinden dit bepaald geen prettige ontwikkeling. Vooral niet omdat de enige regelgeving over de rol van de bonden en de medezeggenschap bij sourcing (de SG-aanwijzing A938) is ingetrokken. In deze aanwijzing was het proces beschreven voor zowel de rol van de medezeggenschap als de rol van de bonden.
Dit is een uitermate trieste constatering. Er is dus geen enkele regie. De bonden hebben tijdens het overleg over reorganisaties op 10 september jl. laten weten, dat Defensie nu eigenlijk onmiddellijk zou moeten stoppen met alle sourcing-processen. Totdat er weer duidelijkheid is over wie welke rol heeft.
In het verleden is ooit begonnen met ‘competitieve dienstverlening’. Daarin was de rol van de medezeggenschap goed beschreven. Dit is vervolgens min of meer overgenomen in de SG-aanwijzing 938, waarin de volledige cyclus van de medezeggenschap is beschreven.
Als het specifiek gaat om uitbesteden en de ‘algemene personele aspecten’ dan is het Sociaal Statuut Uitbesteding (SSU) daar duidelijk over. Hoewel … feitelijk is het SSU in 2018 vervallen. Maar er is afgesproken om het statuut toch als leidraad te hanteren.
De SG-aanwijzing is eenzijdig vastgesteld door de SG. Deze aanwijzing is altijd gehanteerd bij sourcing-processen. De bonden willen hierover spreken in een technisch werkverband. De rol van de medezeggenschap en de bonden moet duidelijk worden. De VBM heeft nog eens benadrukt dat dit onderwerp grote prioriteit heeft, aangezien Defensie ondertussen gewoon doorgaat met allerlei trajecten. Defensie heeft erkend dat het handig is om een technisch werkverband in te stellen.