Word lid
In het Arbeidvoorwaardenakkoord 2024 is de afspraak gemaakt om remotie toe te voegen als instrument aan de rechtspositie voor burgerpersoneel. Remotie houdt in dat je op eigen verzoek een functie krijgt toegewezen met een lagere schaal. De afspraken omtrent remotie zijn onlangs vastgelegd in de regelgeving, of beter gezegd: in het IBBAD (Inkomstenbesluit burgerlijke ambtenaren defensie).
Een medewerker kan om verschillende redenen, al dan niet tijdelijk, besluiten om een functie te zoeken met een lagere schaal (of twee schalen), als die beter bij hem of haar of bij de periode past. Dit kan te maken hebben met het bereiken van een betere werk-privé-balans, of in het kader van omscholing naar een ander vakgebied of om de belasting van de medewerker door de huidige werkzaamheden te verminderen.
Tot op dit moment was het zo dat je voor de toewijzing van een functie in een lagere schaal, eerst een ontslag- en aannameprocedure moest doorlopen. Dat is begrijpelijkerwijs een te hoge drempel. Het nieuwe uitgangspunt bij remotie is dan ook dat je niet eerst ontslagen wordt maar, na de gebruikelijke selectieprocedure die ook gehanteerd wordt bij promotie, geplaatst kan worden. Hiervoor worden van artikel 8 uit het IBBAD, de leden 4 en 5 geschrapt. In plaats daarvan komt een nieuw lid 4, waarin de remotie wordt geregeld.
Inschaling in de nieuwe functie vindt uiteraard plaats in de bij die functie behorende salarisschaal. Maar op welk salarisnummer kom je terecht? Uitgangspunt is hetzelfde salarisnummer, maar als dat salarisnummer in de nieuwe schaal niet voorkomt, vindt inpassing in het naastlagere salarisnummer plaats. In dat geval kun je wel aanspraak maken op een compensatie vanwege teruggang in salaris. Deze remotietoelage behoort binnen het begrip bezoldiging en is pensioengevend inkomen. De burgermedewerker kan in deze situatie gedurende 3 jaar de remotietoelage ontvangen. De huidige bezoldiging wordt in drie gelijkmatige stappen van een jaar naar het niveau van de (nieuwe) functie gebracht.
Remotie is al mogelijk vanaf 1 januari 2024. Een eventuele aanspraak op remotietoelage die vanaf die datum is ontstaan, wordt met terugwerkende kracht aan de ambtenaar uitbetaald zodra dit systeemtechnisch mogelijk is.